„U příležitosti mého životního jubilea Vás srdečně zvu na přátelské posezení…..,“ leží mi na pracovním stole pozvánka na oslavu narozenin paní žijící v Domově na Dómském pahorku, který provozuje Farní charita Litoměřice. V horním rohu pozvánky čtu číslo 101. Přemýšlím, zda je to věk nebo číslo popisné, po doptání mě však utvrdili, že se skutečně jedná o věk.
Dožít se tak vysokého věku je vskutku obdivuhodné, přirozeně jsem ale také očekávala určitá omezení této dámy, opak je však pravdou. V jejím pokoji plném gratulantů se mi chtělo zeptat: „Která z vás je prosím oslavenkyně?“ Dáma s načesanými vlasy v křesle mě vřele přivítala a se zájmem mluvila o plánované odpolední oslavě. Bez brýlí, bez naslouchátka, při chůzi ji pomáhá pouze hůlka. Neuvěřitelné.
Učitelka hudby, která byla dva roky totálně nasazená v Rakousku, je stále plná zájmu a optimismu. Dokázala prožít radosti i starosti celého století. Nestěžuje si, nehodnotí, je spokojená s tím, co je: „Do letošního května jsem žila sama v bytě. Ve sto letech jsem byla poprvé v nemocnici, ale až na bolavou patu mi nic není. Hlavně, ať můžu chodit.“
Oslavenkyni přišel popřát také pan starosta Města Litoměřice, který paní Šumové zazpíval a zahrál na kytaru, stejně jako dva mladí klavíristé ze Základní umělecké školy s dalšími hudebníky. Poblahopřát přišli také děti z Česko-německé mateřské školy sv. Zdislavy, kde byl mezi některým rovných sto let věkový rozdíl. Dlužná ale nezůstala ani paní Šumová. Usedla za vlastní klavír a všechny přítomné doslova usadila, prsty během třech skladeb běhaly po klávesách neskutečnou lehkostí, až jsem začala přemýšlet o tom, zda jsem si nespletla letopočet.